Ламбајеке (регион)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ламбајеке
Lambayeque
регион
Местоположба во Перу
Местоположба во Перу
Држава Перу
Поделба 3 покраини и 38 окрузи
Главен град Чиклајо
Управа
 • Претседател Нери Ени Салдарига де Крол
Површина
 • Вкупна 14.231,3 km2 (54,947 sq mi)
Најг. вис. 3.078 m (10,098 ft)
Најм. вис. 0 m (0 ft)
Население (попис од)
 • Вкупно 1.091.535
 • Густина 7.7/km2 (20/sq mi)
UBIGEO 14
Повикувачки број 074
ISO 3166 PE-LAM
Главни ресурси ориз, шеќер и овошје.
Индекс на сиромаштија 30%
Процент од БНП на Перу 3.89%
Мреж. место www.regionlambayeque.gob.pe

Ламбајеке (Lambayeque) е регион во Перу. Регионот се наоѓа во северозападниот дел од земјата и истиот е познат по богатото културно наследство на старите цивилизации Чиму и Моче. Името на регионот не е од шпанско потекло, туку од пред периодот на Инките, поточно од Сиканската цивилизација. Главен град на регионот е Чиклајо.

Етимологија[уреди | уреди извор]

Името Ламбајеке (Lambayeque) е всушност шпански изговор на богот Јампелек (Yampellec), за кој се верува дека бил чествуван од првиот крал на Ламбајеке - Најмлап.

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Карта на регионот Ламбајеке.

Регионот е составен од три покраини, кои пак се поделени на 38 окрузи. Покраините со главните градови се:

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]