Такна (регион)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Такна
Tacna
регион
Местоположба во Перу.
Местоположба во Перу.
Држава Перу
Поделба 4 покраини и 26 окрузи
Главен град Такна
Управа
 • Претседател Тито Чокано
Површина
 • Вкупна 16.075,89 km2 (620,694 sq mi)
Надм. вис.(гл. град) 562 m (1,844 ft)
Најг. вис. 3.415 m (11,204 ft)
Најм. вис. 0 m (0 ft)
Население (попис од)
 • Вкупно 274.496
 • Густина 0.17/km2 (0.44/sq mi)
UBIGEO 23
Повикувачки број 052
ISO 3166 PE-TAC
Главни ресурси памук, бакар.
Индекс на сиромаштија 32.8%
Процент од БНП на Перу 1.7%
Мреж. место www.regiontacna.gob.pe

Такна е најјужниот регион во Перу. Главен град на регионот е Такна. Името на регионот потекнува од кечуанскиот јазик, однсоно taka („удира“) и na („нешто да правиш“), што во слободен превод значи „место за удирање“. Овој израз се однесува на кечуанското освојување на Ајмарите. За време на Пацифичката војна, регионот бил окупиран од Чиле, но истиот бил вратен под перуанска контрола во 1929 и денес се смета за најпатриотска област во Перу.

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Регионот е поделен на четири покраини:

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]