Куско (регион)

Од Википедија — слободната енциклопедија
За другите значења на поимот „Куско“, видете ја страницата за појаснување.
Куско
Cuzco
регион
Поглед кон Мачу Пикчу.
Поглед кон Мачу Пикчу.
Местоположба во Перу
Местоположба во Перу
ДржаваПеру
Поделба13 покраини и 108 окрузи
Најголем градКуско
Главен градКуско
Управа
 • ПретседателУго Гонзалез
Површина
 • Вкупна71.986 км2 (27,794 ми2)
Надм. вис.(гл. град)&100000000000033990000003.399 м
Најг. вис.&100000000000048010000004.801 м
Најм. вис.&10000000000000532000000532 м
Население (попис од)
 • Вкупно1.171.503
 • Густина16/км2 (42/ми2)
UBIGEO08
Повикувачки број0484
ISO 3166PE-CUS
Главни ресурсизлато, пченка, квиноа, чај
Индекс на сиромаштија5.3%
Процент од БНП на Перу4.4%
Мреж. местоwww.regioncusco.gob.pe/

Куско (кечуански: Qusqu suyu) е регион во Перу. Регионот се граничи со регионот Укајали на север, со регионите Мадре де Диос и Пуно на исток, со регионот Арекипа на југ и со регионите Апуримак, Ајакучо и Хунин на запад. Главен град на регионоѕ е Куско, главниот град на Империјата на Инките.[1]

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Регионот е поделен на 13 покраини, кои пак се поделени на 108 окрузи. Во прилог следуваат покраините со главните градови:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Official page (in Spanish)“. Архивирано од изворникот на 2011-08-08. Посетено на 2011-08-01.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]