Прејди на содржината

Ла Конвенсион (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ла Конвенсион
La Convención
покраина
Чокеквирао
Местоположба во регионот.
Местоположба во регионот.
ДржаваПеру
РегионРегион Куско
Главен градКвилабамба
Управа
 • ГрадоначалникЕрнан де ла Торе Дуењас (2007)
Површина
 • Вкупна30.061,82 км2 (1,160,693 ми2)
Население
 • Вкупно165.415
UBIGEO0809

Ла Конвенсион (La Convención) е покраина во регионот Куско. Таа е најголема покраина во регионот и главен град на покраината е Квилабамба.

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Покраината е поделена на десет окрузи. Окрузите и главните градови се:

Поврзано[уреди | уреди извор]