Калка (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Калка
Calca
покраина
Местоположба во регионот.
Местоположба во регионот.
ДржаваПеру
РегионРегион Куско
Главен градКалка
Управа
 • ГрадоначалникСиријако Кондори Круз (2007)
Површина
 • Вкупна4.414,49 км2 (170,444 ми2)
Население
 • Вкупно61.715
UBIGEO0804
Мреж. местоwww.municalca.gob.pe

Калка е покраина во регионот Куско во Перу. Главен град на покраината е градот Калка.

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Покраината е поделена на осум окрузи. Окрузите и главните градови се:

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]