Куско

Координати: 13°31′30″S 71°58′20″W / 13.52500° ЈГШ; 71.97222° ЗГД / -13.52500; -71.97222
Од Википедија — слободната енциклопедија

13°31′30″S 71°58′20″W / 13.52500° ЈГШ; 71.97222° ЗГД / -13.52500; -71.97222

За други значења на поимот „Куско“, видете ја страницата за појаснување.
Куско
Cuzco

Cuzco, Qusqu
Врв: Плаза де Армас, средина лево: Храм Кориканча, средина десно: Куско, Долу лево: Саксајваман, долу десно: Катедралата во Куско
Врв: Плаза де Армас, средина лево: Храм Кориканча, средина десно: Куско, Долу лево: Саксајваман, долу десно: Катедралата во Куско
Знаме на Куско Cuzco
Прекар(и): La Ciudad Imperial (Империјален град)
Куско Cuzco is located in Перу
Куско Cuzco
Куско
Cuzco
Координати: 13°31′30″S 71°58′20″W / 13.52500° ЈГШ; 71.97222° ЗГД / -13.52500; -71.97222
Држава Перу
РегионКуско
ПокраинаКуско
Основан1100 1st
Управа
 • ВидДемократија
 • ГрадоначалникМарина Секвеирос Монтесинос
Површина
 • Вкупна70,015 км2 (27,033 ми2)
Надм. вис.&100000000000033100000003.310 м
Население 2007
 • Вкупно348,935
Часовен појасPET (UTC-5)
 • Лете (ЛСВ)PET (UTC-5)
Повик. бр.84
Мреж. местоwww.municusco.gob.pe

Куско (шпански: Cuzco; на кечуански: Qusqu) — град во југоисточно Перу, во близина на долината Урубамба на планинскиот масив Анди. Градот е главен град на регионот Куско и на покраината Куско. Куско има население од околу 348.935 жители и се наоѓа на 3300 метри надморска височина. Градот бил историски главен град и центар на Империјата на Инките и во 1983 година станал дел од светското културно наследство на УНЕСКО.[1]

Потекло на поимот[уреди | уреди извор]

Името на градот Куско доаѓа од кечуанскиот назив за градот "qusqu wanka" што во буквален превод значи карпа на бувот.

Историја[уреди | уреди извор]

Куско бил главен град на Империјата на Инките. Се смета дека некаде во 11 век или 12 век бил основан од страна на Манко Капак. Овој град бил кралски и верски центар на Инките.

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Куско е збратимен со:[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Constitución del Perъ de 1993“. Pdba.georgetown.edu. Посетено на 2009-07-22.
  2. „Ciudades Hermanas (Sister Cities)“ (шпански). Municipalidad del Cusco. Архивирано од изворникот на 2009-08-03. Посетено на 2009-09-23.
  3. „::Bethlehem Municipality::“. www.bethlehem-city.org. Архивирано од изворникот на 2010-07-24. Посетено на 2009-10-10.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]