Канчис (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Канчис
Canchis
покраина
Местоположба во регионот.
Местоположба во регионот.
ДржаваПеру
РегионРегион Куско
Основана14 октомври 1833
Главен градСикуани
Управа
 • ГрадоначалникМарио Веласкес Роке (2007)
Површина
 • Вкупна3.999,27 км2 (154,413 ми2)
Население
 • Вкупно103.974
UBIGEO0806
Мреж. местоwww.municanchis.gob.pe

Канчис е покраина во регионот Куско во Перу. Главен град на покрината е Сикуани.

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Покраината е поделена на осум окрузи. Окрузите и главните градови се:

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]