Прејди на содржината

Анта (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Анта
Anta
покраина
Местоположба во регионот.
Местоположба во регионот.
ДржаваПеру
РегионРегион Куско
Главен градАнта
Управа
 • ГрадоначалникВилберт Габрвилберт Габриел Розас Белтран (2007)
Површина
 • Вкупна1.876,12 км2 (72,437 ми2)
Население
 • Вкупно57.905
UBIGEO0803
Мреж. местоwww.anta.cus.mp.gob.pe

Анта е покраина во Перу во регионот Куско. Главен град на покраината е градот Анта.

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Покраината е поделена на девет окрузи. Окрузите и главните градиови се:

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]