Киспиканчи (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Киспиканчи
Quispicanchi
покраина
Пикилакта
Местоположба во регионот.
Местоположба во регионот.
ДржаваПеру
РегионРегион Куско
Главен градУркос
Управа
 • ГрадоначалникДоминго Уитоколо Кураси (2007)
Површина
 • Вкупна7.564,79 км2 (292,078 ми2)
Население
 • Вкупно82.802
UBIGEO0812

Киспиканчи е покраина во Перу во регионот Куско. Главен град на покраината е Уркос.

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Покраината е поделеба на дванаесет окрузи. Окрузите и главните градови се:

Поврзано[уреди | уреди извор]