Прејди на содржината

Паукартамбо (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Паукартамбо
Paucartambo
покраина
Местоположба во регионот.
Местоположба во регионот.
ДржаваПеру
РегионРегион Куско
Главен градПаукартамбо
Управа
 • ГрадоначалникМарио Кондори Уалпа (2007)
Површина
 • Вкупна6.295,01 км2 (243,052 ми2)
Население
 • Вкупно47.313
UBIGEO0811
Поглед на реката Пинипини или Алто Мадре де Диос од гледна точка на Аталаја во областа Косњипата.

Паукартамбо е покраина во Перу во регионот Куско. Главен град на Паукартамбо е градот Паукартамбо.

Административна поделба

[уреди | уреди извор]

Покраината е поделена на шест окрузи. Окрузите и главните градови се:

Поврзано

[уреди | уреди извор]