Прејди на содржината

Пикилакта

Координати: 13°37′00″S 71°42′53″W / 13.61667° ЈГШ; 71.71472° ЗГД / -13.61667; -71.71472
Од Википедија — слободната енциклопедија
Пикилакта
Piki Llaqta
ОбластКуско

Пикилакта (кечуански: Piki Llaqta) е големо археолошко наоѓалиште на 20 километри од градот Куско во Перу.

Поврзано[уреди | уреди извор]


13°37′00″S 71°42′53″W / 13.61667° ЈГШ; 71.71472° ЗГД / -13.61667; -71.71472