Еспинар (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Еспинар
Espinar
покраина
Местоположба во регионот.
Местоположба во регионот.
Држава Перу
Регион Регион Куско
Главен град Еспинар
Површина
 • Вкупна 5.311,09 км2
Население
 • Вкупно 66.908
UBIGEO 0808

Еспинар е покраина во Перу во регионот Куско. Главен град на покраината е Еспинар и истата е поделена на осум окрузи.

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Покраината е поделена на осум окрузи. Окрузите со главните градови се:

Поврзано[уреди | уреди извор]