Куско (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
За други значења на поимот „Куско“, видете ја страницата за појаснување.
Куско
Cuzco
покраина
Пука Пикара — археолошко наоѓалиште на Инките.
Пука Пикара — археолошко наоѓалиште на Инките.
Местоположба во регионот.
Местоположба во регионот.
Држава Перу
Регион Регион Куско
Главен град Куско
Управа
 • Градоначалник Марина Секвериос Монтесинос (2007)
Површина
 • Вкупна 617,0 км2
Население
 • Вкупно 348.493
UBIGEO 0801
Мреж. место www.municusco.gob.pe

Покраината Куско е најмала од тринаесетте покраини во регионот Куско во Перу.

Окрузи[уреди | уреди извор]

Покраината е поделена на осум окрузи. Во прилог следуваат окрузите со главните градови:

Поврзано[уреди | уреди извор]