Чумбивилкас (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Чумбивилкас
Chumbivilcas
покраина
Местоположба во регионот.
Местоположба во регионот.
ДржаваПеру
РегионРегион Куско
Основана21 јуни 1825
Главен градСанто Томас
Управа
 • ГрадоначалникДоминго Бенито Калдерон (2007)
Површина
 • Вкупна5.371,08 км2 (207,379 ми2)
Население
 • Вкупно77.721
UBIGEO0807

Чумбивилкас [1] е покраина во регионот Куско во Перу. Името е од кечуанско потекло (Chumpiwillka) и значи „света марама/ шал“. Главен град на покраината е Санто Томас.

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Чумбивилкас е поделена на осум окрузи. Окрузите и главните градови се:

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]