Акомајо (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Акомајо
Acomayo
покраина
Местоположба во регионот.
Местоположба во регионот.
ДржаваПеру
РегионКуско
Основана29 декември 1956[1]
Главен градАкомајо
Управа
 • ГрадоначалникМојсес Рамос Виларес (2007)
Површина
 • Вкупна948,22 км2 (36,611 ми2)
Население
 • Вкупно27.704
UBIGEO0802

Акомајо е покраина во Перу во регионот Куско. Главен град на покраината е градот Акомајо. Покраината е составена од седум окрузи и има вкупна површина од 948,22 км2. Акомајо има вкупно население од 27.704 жители според пописот од 2005 година.

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Покраината е поделена на седум окрузи. Окрузите со главните градови се:

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]