Сангарара

Од Википедија — слободната енциклопедија

Сангарара (шпан. Sangarará) е селце во округот Сангарара регионот Куско (покраина Акомајо), Перу. Селото е сместено на положба 13°57'18 ЈГШ, 71° 36'10 ЗГД.

Во атарот на селото е извојувана значајна победа во бунтот на водачот Тупак Амару II (1780) во судирот наречен „Битка кај Сангарара“.

Наводи[уреди | уреди извор]


Координати: 13°57′S 71°36′W / 13.950° ЈГШ; 71.600° ЗГД / -13.950; -71.600