Помаканчи (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Помаканчи
Pomacanchi
Округ
Држава Перу
РегионРегион Куско
ПокраинаПокраина Акомајо
Основан2 јануари 1857
ЦентарПомаканчи
Управа
 • ГрадоначалникНестот Наталисио Луна Фарфан
Површина
 • Вкупна275,56 км2 (10,639 ми2)
Надм. вис.&100000000000036790000003.679 м
Население (попис 2005)
 • Вкупно8.295
 • Густина0,30/км2 (0,78/ми2)
Часовен појасPET (UTC-5)
UBIGEO080205

Помаканчи е еден од седумте окрузи на покраината Акомајо во регионот Куско во Перу.[1] Центар на округот е Помаканчи.

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]