Акопија (округ)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Акопија
Acopia
округ
Држава Перу
РегионРегион Куско
ПокраинаПокраина Акомајо
Основан11 ноември 1944
ЦентарАкопија
Управа
 • ГрадоначалникВитал Гери Лајме
Површина
 • Вкупна91,72 км2 (3,541 ми2)
Надм. вис.&100000000000037150000003.715 м
Население (попис од 2005)
 • Вкупно2.603
 • Густина0,28/км2 (0,74/ми2)
Часовен појасPET (UTC-5)
UBIGEO080202

Акопија е еден од седумте окрузи во покраината Акомајо во регионот Куско во Перу.[1] Главен центар на округот е Акопија.

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]