Акомајо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Акомајо
Acomayo
Aqumayu
Град
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 522: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Перу" does not exist
Координати: 13°55′0″S 71°40′52″W / 13.91667° ЈГШ; 71.68111° ЗГД / -13.91667; -71.68111
Земја Перу
РегионКуско
ПокраинаАкомајо
ОкругАкомајо
Управа
 • ГрадоначалникМојсес Рамос Виљарес
Надм. вис.&100000000000032070000003.207 м
Часовен појасPET (UTC-5)

Акомајо (шпан. Acomayo, кеч. Aqumayu) е мал град на југот на Перу кој служи како административен центар на истоимената покраина Акомајо во регионот Куско.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]Координати: 13°55′00″S 71°40′52″W / 13.91667° ЈГШ; 71.68111° ЗГД / -13.91667; -71.68111