Ла Либертад (регион)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Ла Либертад
La Libertad
регион
Местоположба во Перу.
Местоположба во Перу.
Држава Перу
Поделба 12 покраини и 83 окрузи
Главен град Трухиљо
Управа
 • Претседател Хозе Мургија
Површина
 • Вкупна 25.499,9 км2
Надм. вис.(гл. град) 34 м
Најг. вис. 4.008 м
Најм. вис. 0 м
Население (попис од)
 • Вкупно 1.539.774
 • Густина 6.0.383.530.915.808.0/км2
UBIGEO 13
Повикувачки број 044
ISO 3166 PE-LAL
Главни ресурси шеќер и ориз
Индекс на сиромаштија 52.1%
Процент од БНП на Перу 4.18%
Мреж. место www.regionlalibertad.gob.pe

Ла Либертад (La Libertad, „Слобода“) — регион во северозападно Перу. Порано, регионот бил познат како департман Ла Либертад. Регионот се граничи со Ламбајеке, Кахамарка и Амазон на север, со Сан Мартин на исток, со Анкаш и Уануко на југ, а на запад излегува на Тихиот Океан. Главен град на регионот е Трухиљо, кој е трет најголем град во Перу. Ла Либертад е единствен регион во Перу кој се протега на трите географски региони на државата: брегот, висорамнините и планините.

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Карта на регионот.

Регионот е поделен на 12 покраини и 80 окрузи. Во прилог следуваат покраините со главните градови:

Поврзано[уреди | уреди извор]