Уанкавелика (регион)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Уанкавелика
Huancavelica
регион
Местоположба во Перу
Местоположба во Перу
Држава Перу
Поделба 7 покраини и 94 окрузи
Главен град Уанкавелика
Управа
 • Претседател Федерико Салас Гевара Шулц
Површина
 • Вкупна 22.131,47 km2 (854,501 sq mi)
Население (попис од 2005)
 • Вкупно 447.054
 • Густина 0.20/km2 (0.52/sq mi)
UBIGEO 09
ISO 3166 PE-HUV
Мреж. место www.regionhuancavelica.gob.pe

Уанкавелика (Huancavelica) или Хуанкавелика е регион во Перу. Регионот има вкупна површина од 22,131.47 km² и население од 447,054 жители според пописот од 2005 година. Главен град на регионот е градот Уанкавелика. На запад се граничи со регионите Лима и Ика, со регионот Хунин се граничи на север и со регионот Ајакучо на исток.

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Регионот е составен од седум покраини и 94 окрузи. Во прилог следуваат покраините со главните градови:

  1. Акобамба (Акобамба)
  2. Ангараес (Лиркај)
  3. Кастровирејна (Кастровирејна)
  4. Чуркампа (Чуркампа)
  5. Уанкавелика (Уанкавелика)
  6. Уајтара (Уајтара)
  7. Тајакаха (Пампас)

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]