Анкаш (регион)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Анкаш
Ancash
регион
Peru - Ancash Department (locator map).svg
Координати: 9°31′48″ ЈГШ 77°31′48″ ЗГД / -9.53, -77.53
Држава Перу
Поделба 20 покраини и 166 окрузи
Најголем град Чимботе
Главен град Уараз
Управа
 • Претседател Рикардо Нарваез Сото
Површина
 • Вкупна 35.914,41 km2 (1,386,663 sq mi)
Надм. вис.(гл. град) 3.052 m (10,013 ft)
Најг. вис. 6.768 m (22,205 ft)
Најм. вис. 0 m (0 ft)
Население (попис од)
 • Вкупно 1.039.415
 • Густина 0.29/km2 (0.75/sq mi)
UBIGEO 02
Повикувачки број 043
ISO 3166 PE-ANC
Индекс на сиромаштија 61.1%
Процент од БНП на Перу 2.76%
Мреж. место www.regionancash.gob.pe

Анкаш (Ancash) е регион во северно Перу. Регионот се граничи со Ла Либертад на север, со Уануко и Паско на исток, Лима на југ и на запад излегува на Тихиот Океан. Главен град на регионот е Уараз, а најголем град е Чимботе. Името на регионот е од кечуанско потекло и значи „сино“.

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Регионот е поделен на 20 покраини и 166 окрузи.

Покраина Главен град Окрузи
Аиха Аиха 5
Антонио Рајмонди Ламелин 6
Асунсион Чакас 2
Болоњеси Чиквијан 15
Каруаз Каруаз 11
Карлос Фицкаралд Сан Луис 3
Касма Касма 4
Коронго Коронго 7
Уараз Уараз 12
Уари Уари 16
Уармеј Уармеј 5
Уајлас Караз 10
Марискал Лузуријага Пискобамба 8
Окрос Окрос 10
Паласка Кабана 11
Помабамба Помабамба 4
Рекуај Рекуај 10
Санта Чимботе 9
Сиуас Сиуас 10
Јунгај Јунгај 8

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]