Чимботе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Чимботе
Chimbote
Знаме на Чимботе
Знаме
Амблем на Чимботе
Амблем
Прекар(и): "Главниот град на риболовот и челикот"
Чимботе is located in Перу
Чимботе
Чимботе
Координати: 9°8′28.36″S 78°35′36.86″W / 9.1412111° S; 78.5935722° W / -9.1412111; -78.5935722
Држава Перу
РегионАнкаш
ПокраинаСанта
Основан1835
Управа
 • ГрадоначалникГузман Агиуре Алтамирано
Надм. вис.&100000000000000040000004 м
Население (2007)
 • Вкупно334,568
 • Густина3.019/км2 (7,820/ми2)
Часовен појасUTC-5
Повик. бр.43
Годишнина6 декември
Мреж. местоwww.munisanta.gob.pe

Чимботе (шпански: Chimbote) е град во Перу и најголем град во регионот Анкаш. Градот се наоѓа на брегот на заливот Чимботе, јужно од Трухиљо и на околу 420 километри северно од главниот град на Перу - Лима. Чимботе е почеток на ланецот значајни градови во Перу кои се наоѓаат еден до друг, бидејќи после него се наоѓаат Трухиљо, Чиклајо и Пиура.

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Градот Чимботе е всушност округ, кој е поделен на седум помали дистрикта: Санта, Коишко, Саманко, Непења, Макете, Моро, Касерес дел Перу и Нуево Чимботе. Сите овие, заедно со главниот округ Чимботе се дел од покраината Санта и регионот Анкаш.

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]


Координати: 9°4′28.36″S 78°35′36.86″W / 9.0745444° S; 78.5935722° W / -9.0745444; -78.5935722