Укајали (регион)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Укајали
Ucayali
регион
Местоположба во Перу
Местоположба во Перу
Држава Перу
Поделба 4 покраини и 14 окрузи
Најголем град Пукалпа
Главен град Пукалпа
Управа
 • Претседател Едвин Васкез Лопез
Површина
 • Вкупна 101.830,64 km2 (3,931,703 sq mi)
Надм. вис.(гл. град) 120 m (390 ft)
Најг. вис. 350 m (1,150 ft)
Најм. вис. 135 m (443 ft)
Население (попис од)
 • Вкупно 402.445
 • Густина 0.040/km2 (0.10/sq mi)
UBIGEO 25
Повикувачки број 061
ISO 3166 PE-UCA
Главни ресурси дрво и овошје
Индекс на сиромаштија 70.5%
Процент од БНП на Перу 0.85%
Мреж. место www.regionucayali.gob.pe

Укајали (Ucayali) е регион во Перу. Регионот се наоѓа во Амазонските прашуми и името на регионот потекнува од реката Укајали. Главен град на регионот е Пукалпа.

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Регионот е составен од четири покраини и четиринаесет окрузи. Во прилог следат покраините со главните градови:

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]