Пукалпа

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Пукалпа
May Ushin
Pukallpa
Pucallpa
Плоштад Пукалпа и фонтана Сан Мартин.
Плоштад Пукалпа и фонтана Сан Мартин.
Знаме на Пукалпа
Знаме
Грб на Пукалпа
Грб
Пукалпа се наоѓа во Перу
Пукалпа
Местоположба во Перу.
Координати: 8°23′ ЈГШ 74°31′ ЗГД / 
Држава Перу
Регион Укајали
Покраина Коронел Портило
Населен 1840-ти
Надм. вис. 154 m (505 ft)
Население (2007)
 • Вкупно 204.772
  2007
Часовен појас PET (UTC-5)
 • Лете (DST) PET (UTC-5)
Мреж. место www.mpcp.gob.pe

Пукалпа (шпански: Pucallpa, кечуански: puka allpa, „црвена земја“) е град во Перу кој се наоѓа на бреговите на реката Укајали. Градот е главен град на регионот Укајали.

Пукалпа бил основан во 1840-те, кога на местото се населиле неколку семејства од етничката група Шипибо-Конибо.[1] Неколку децении Пукалпа било мало и изолирано место во амазонските предели на Перу. Со основањето на железничките линии и со поврзувањето на Пукалпа со останатите градови, градот забележал пораст во економски и демографски поглед.

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. (шпански) Alberto Tauro del Pino, Enciclopedia Ilustrada del Perú, vol. XIII, p. 2129.
  2. Miami-Dade County Sister Cities Program

Поврзано[уреди | уреди извор]