Лима (регион)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лима
Lima
регион
Местоположба во Перу
Местоположба во Перу
Држава Перу
Поделба 9 покраини и 128 окрузи
Главен град Уачо
Управа
 • Претседател Нелсон Освалдо Чуи Мехија
Површина
 • Вкупна 32.129,31 км2
Најг. вис. 5.654 м
Најм. вис. 0 м
Население (2005 проц.)
 • Вкупно 780.881
 • Густина 0.24.304.319.015.877.00/км2
UBIGEO 15
Повикувачки број 01
ISO 3166 PE-LIM
Главни ресурси N/A
Индекс на сиромаштија N/A
Процент од БНП на Перу N/A
Мреж. место www.regionlima.gob.pe

Лима (Lima) е регион во Перу. Регионот се наоѓа во централниот дел на крајбрежјето на државата и главен град на регионот е градот Уачо. Западно од регионот се наоѓа покраината Лима која го опфаќа градот Лима и истата не е дел од регионот.

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Регионот е поделен на девет покраини и 128 окрузи. Покраините се:

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]