Ика (регион)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ика
Ica
регион
Наскански линии: „Куче“
Местоположба во Перу
Местоположба во Перу
Држава Перу
Поделба 5 покраини и 43 окрузи
Главен град Ика
Управа
 • Претседател Ромуло Тривењо Пинто
Површина
 • Вкупна 21.327,83 km2 (823,472 sq mi)
Надм. вис.(гл. град) 406 m (1,332 ft)
Најг. вис. 3.796 m (12,454 ft)
Најм. вис. 0 m (0 ft)
Население (2004 проц.)
 • Вкупно 709.556
 • Густина 0.33/km2 (0.86/sq mi)
Повикувачки број 056
ISO 3166 PE-ICA
Главни ресурси железо, памук
Индекс на сиромаштија 41.7%
Процент од БНП на Перу 2.36%
Мреж. место www.regionica.gob.pe

Ика (Ica) е регион во Перу. Регионот се граничи со Лима на север, со Уанкавелика и Ајакучо на исток, со Арекипа на југ и на запад излегува на Тихиот Океан. Главен град на регионот е Ика. Регионот е познат по Вариската култура, Насканската култура и Пакаската култура.

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Карта на регионот.

Регионот е поделен на пет покраини и 43 окрузи. Во прилог следуват покраините со главните градови:

Поврзано[уреди | уреди извор]