Наска (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Брег на покраината.
За други значења на поимот Наска видете Наска (појаснување)

Покраината Наска (шпански: Provincia de Nazca) е една од петте покраини на регионот Ика во Перу. Главен град на покраината е Наска.

Политичка поделба[уреди | уреди извор]

Покраината е поделена на пет окрузи кој секој е управуван од началник.

Окрузи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]