Чинча Алта

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Чинча Алта
Chincha Alta
Plaza de Armas de Chincha.jpg
Boulevard en Chincha Alta.jpgEsglésia de Santo Domingo de Chincha durant el festichincha 2017.jpg
Coliseo Mauro Mina de Chincha de nit.jpgFaçana de l'Església de Cristo Rey de Pueblo Nuevo, Chincha des de la Plaza de Armas.jpg
Plaza de Armas de Pueblo Nuevo durant el passacarrers del Festichincha.jpg
Прекар(и): "Cuna de campeones" (Лулка на шампиони)
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 522: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Peru" does not existМестоположба во Перу
Координати: 13°27′S 76°08′W / 13.450° ЈГШ; 76.133° ЗГД / -13.450; -76.133
Држава Перу
РегионИка
ПокраинаЧинча
Управа
 • ГрадоначалникХозе Алберто Наваро Грау
Површина
 • Вкупна2.988 км2 (1,154 ми2)
Население
 • Вкупно177,000
 • Густина235,3/км2 (6,090/ми2)
Часовен појасPET (UTC-5)
 • Лете (ЛСВ)PET (UTC-5)
Мреж. место[1]

Чинча Алта (шпански: Chincha Alta) е град во Перу, кој се наоѓа во регионот Ика. Чинча Алта се наоѓа на околу 200 километри јужно од Лима и градот има население од 177,000 жители.

Поврзано[уреди | уреди извор]Координати: 13°27′S 76°08′W / 13.450° ЈГШ; 76.133° ЗГД / -13.450; -76.133