Икитос

Од Википедија — слободната енциклопедија
Икитос
Iquitos
Plaza de Armas of Iquitos
Plaza de Armas of Iquitos
Знаме на ИкитосГрб на Икитос
Прекар(и): Capital de la Amazonía Peruana (Главен град на Перуански Амазон)
Икитос is located in Peru
Икитос
Икитос
Location within Peru
Координати: 3°44′S 73°15′W / 3.733° ЈГШ; 73.250° ЗГД / -3.733; -73.250
Држава Перу
РегионЛорето
ПокраинаМајнас
Основан1750s
Окрузи4 округа
Управа
 • ГрадоначалникСаломон Абензур Араухо
Површина
 • Вкупна368,9 км2 (1,424 ми2)
Надм. вис.&10000000000000106000000106 м
Население (2007)
 • Вкупно406.340
 • Густина110/км2 (290/ми2)
Часовен појасPET (UTC-5)
Повик. бр.65
Мреж. местоwww.munimaynas.gob.pe

Икитос (шпански: Iquitos) е град во Перу и најголем град во перуанската Амазонија со население од 370,962 жители. Икитос е главен град на регионот Лорето и покраината Мајнас.

Икитос се наоѓа на реката Амазон и е на надморска височина од 106 метри. Во близина на градот се наоѓаат утоките на реките Укајали и Марањон, двете главни притоки на Амазон во Перу. Долг период, Икитос било главно пристаниште во регионот, бидејќи е опколен од три реки. До Икитос може да се стигне со брод или авион, но исто така има пат до Наута, мал град кој е оддалечен од Икитос околу 100 километри. Трговски бродови со товар од 3.000 или 9.000 тони[1] and 5.5 метарs (18 стапки) можат да стигнат до градот од Атлантскиот Океан преку реката Амазон. Главни сообраќајни средства во градот се автобусите, мотоциклите, автомобилите и мали бродови. Градот има топла и влажна клима.

Збратимени градови[уреди | уреди извор]

Значајни личности од Икитос[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Amazon Архивирано на 28 септември 2009 г.uk.encarta.msn.com. Retrieved 1 October 2006. 31 Oct. 2009.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]


Координати: 3°45′ S; 73°15′ W / 3.75° ЈГШ; 73.25° ЗГД / -3.75; -73.25