Хулијака

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хулијака
Juliaca
SANTA CATALINA - JULIACA.JPG
Templo lamerced.jpgConvento franciscano.jpg
Juliaca plazapi.JPGPlaza de Armas de juliaca.JPG
U andina.jpg
Прекар(и): Ciudad de Los Vientos (Градот на ветриштата)
Хулијака is located in Peru
Хулијака
Хулијака
Местоположба во Перу
Координати: 15°29′26.6″S 70°07′37.5″W / 15.490722° ЈГШ; 70.127083° ЗГД / -15.490722; -70.127083Координати: 15°29′26.6″S 70°07′37.5″W / 15.490722° ЈГШ; 70.127083° ЗГД / -15.490722; -70.127083
ДржаваПеру
РегионПуно
ПокраинаСан Роман
ОкругХулијака
Основан1826
Назначен за град1908
Управа
 • ГрадоначалникДавид Мамани Парикахуа (2011-2014)
Надм. вис.&100000000000038250000003.825 м
Население
 • Вкупно225,146(2.007)
 • Густина422,6/км2 (10,950/ми2)
Часовен појасPET (UTC-5)
 • Лете (ЛСВ)PET (UTC-5)
Повик. бр.+51
Мреж. местоMuniJuliaca.gob.pe

Хулијака (шпански: Juliaca, кечуански: Hullaqa, ајмарски: Hullaqa) е град во Перу во регионот Пуно. Градот е најголем во регионот и има население до 225,146 жители[1]. Хилијака се наоѓа на 3825 метри надморска височина и е сместен на платото Колао во северозападните предели на езерото Титикака. Главен културен настан во градот е карневалот. Хулијака е познат по прекарот „градот на ветриштата“, бидејќи во градот има доста ветрови.

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]