Кахамарка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кахамарка
Cajamarca
Поглед кон Кахамарка.
Поглед кон Кахамарка.
Знаме на КахамаркаГрб на Кахамарка
Кахамарка is located in Перу
Кахамарка
Кахамарка
Местоположба во Перу.
Координати: 07°09′52″S 78°30′38″W / 7.16444° ЈГШ; 78.51056° ЗГД / -7.16444; -78.51056
ДржаваПеру
РегионКахамарка
ПокраинаКахамарка
Основан19 декември 1802
Управа
 • ГрадоначалникМарко ла Торе Санчез
Надм. вис.&100000000000027500000002.750 м
Население
 • Вкупно216 757
 • Метро40,79/км2 (10,560/ми2)
Часовен појасPET (UTC-5)
 • Лете (ЛСВ)PET (UTC-5)
Повик. бр.76
Мреж. местоhttp://www.cajamarcaperu.com/ http://www.municaj.gob.pe/

Кахамарка (шпански: Cajamarca) — град во Перу и главен град на регионот Кахамарка. Кахамарка се наоѓа во планинскиот регион на Перу на околу 2.700 метри надморска височина и има население од околу 135.000 жители. Кахамарка има екваторска клима со топли и суви лета кои создаваат плодна почва во околината на градот. Овој град во Перу е познат по производството на сирење и млечни производи.[1][2] Покрај тоа, Кахамарка е познат по црквите и изворите на топла вода или наречени Инка бањи. Во околината на градот исто така има неколку минерални наоѓалишта. Како и да е, Кахамарка во перуанската и светската историја, е познат по фактот што токму во овој град е ставен крајот на Тавантинсују, кога се одржала познатата Битка кај Кахамарка и при таа битка е заробен и убиен последниот Сапа Инка - Атахуалпа.

Познати личности[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Mantecoso Cheese in Peru“. Посетено на 18 January 2010.
  2. „Cajamarca, Peru“. Архивирано од изворникот на 2009-12-01. Посетено на 18 January 2010.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]