Суљана

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Сулана)
Суљана
Sullana
Суљана is located in Peru
Суљана
Суљана
Местоположба во Перу
Координати: 4°54′S 80°31′W / 4.900° ЈГШ; 80.517° ЗГД / -4.900; -80.517
ДржаваПеру
РегионПиура
ПокраинаСуљана
Основан8 јули 1783
Население (2005)
 • Градско3,112
 • Градскo162,500
 • Метро225,562
 проценка
Часовен појасPET (UTC-5)
 • Лете (ЛСВ)PET (UTC-5)

Суљана (шпански: Sullana) е град во Перу и главен град на покраината Суљана во регионот Пиура. Градот се наоѓа во северозападно Перу во долината на реката Чира. Градот има тропска клима со просечна температура од 27 степени целзиусови. Најмалата температура измерена во градот била 16 степени, додека најголемата е 38 степени. Според проценките од 2005 година, градот има население од околу 162,500 жители.

Поврзано[уреди | уреди извор]