Суљана

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Суљана
Sullana
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 522: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Peru" does not existМестоположба во Перу
Координати: 4°54′S 80°31′W / 4.900° ЈГШ; 80.517° ЗГД / -4.900; -80.517
ДржаваПеру
РегионПиура
ПокраинаСуљана
Основан8 јули 1783
Население (2005)
 • Градско3,112
 • Градскo162,500
 • Метро225,562
 проценка
Часовен појасPET (UTC-5)
 • Лете (ЛСВ)PET (UTC-5)

Суљана (шпански: Sullana) е град во Перу и главен град на покраината Суљана во регионот Пиура. Градот се наоѓа во северозападно Перу во долината на реката Чира. Градот има тропска клима со просечна температура од 27 степени целзиусови. Најмалата температура измерена во градот била 16 степени, додека најголемата е 38 степени. Според проценките од 2005 година, градот има население од околу 162,500 жители.

Поврзано[уреди | уреди извор]