Прејди на содржината

Каљао

Координати: 12°2′S 77°8′W / 12.033° ЈГШ; 77.133° ЗГД / -12.033; -77.133
Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Калао)
Каљао
Callao
Пристаништето во Каљао.
Пристаништето во Каљао.
Знаме на КаљаоГрб на Каљао
Прекар(и): El Primer Puerto (Првото пристаниште)
Каљао is located in Peru
Каљао
Каљао
Местоположба во Перу
Координати: 12°2′S 77°8′W / 12.033° ЈГШ; 77.133° ЗГД / -12.033; -77.133
Држава Перу
РегионКаљао
ПокраинаУставна покраина Каљао
Основан1537
Окрузи
Управа
 • ГрадоначалникФеликс Морено
Површина
 • Градска146,98 км2 (5,675 ми2)
Население (2005 (проц.))[1]
 • Градско9,009
 • Градскo876.877
 • Градска5.608,4/км2 (145,260/ми2)
 • Метро8.187.398
Час. појасPET (UTC-5)
Повик. бр.14
Мреж. местоwww.municallao.gob.pe

Каљао (шпански: Callao) е најголемо и најзначајно пристаниште во Перу. Градот е дел од Уставната покраина Каљао која воедно е и единствена покраина во регионот Каљао. Каљао се наоѓа западно од Лима и е дел од метрополитенската област Лима. Оваа метрополитенска област е составена од Каљао и Лима и во неа живее една третина од населението на државата. На север, исток и југ се наоѓа покраината Лима, а на запад Каљао излегува на Тихиот Океан.

Окрузи[уреди | уреди извор]

Калао е поделен на шест окрузи, каде секој округ е управуван од градоначалник. Окрузите на Каљао се:

* Остатокот од регионот Каљао е составен од островите Сан Лоренцо, Ел Фронтон и Кавинзас кои имаат околу 17.63 км2.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. INEI– Censo INEI (2005)

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]