Пиура (регион)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Пиура
Piura
регион
Полуостров Илјескас
Полуостров Илјескас
Местоположба во Перу
Местоположба во Перу
Држава Перу
Поделба 8 покраини и 64 окрузи
Главен град Пиура
Управа
 • Претседател Сезар Трелес Лара
Површина
 • Вкупна 35.892,49 км2
Надм. вис.(гл. град) 29 м
Најг. вис. 2.709 м
Најм. вис. -34 м
Население (попис од)
 • Вкупно 1.630.772
 • Густина 0.45.434.908.528.219.00/км2
UBIGEO 20
Повикувачки број 073
ISO 3166 PE-PIU
Главни ресурси петролеј, ориз, памук, лимон
Индекс на сиромаштија 63.3%
Процент од БНП на Перу 3.94%
Мреж. место www.regionpiura.gob.pe

Пиура е крајбрежен регион во северозападно Перу. Главен град на регионот е градот Пиура. Пиура и Талара се едни од најважните градови во државата и пристаништни центри. Регионот е познат по топлата тропска клима и полу-тропските плажи.

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Регионот е поделен на 8 покраини и 64 окрузи. Покраините и главните градови се:

  1. Ајабака (Ајабака)
  2. Уанкабамба (Уанкабамба)
  3. Моропон (Чулуканас)
  4. паита (Паита)
  5. Пиура (Пиура)
  6. Сечура (Сечура)
  7. Сулјана (Сулјана)
  8. Талара (Талара)


Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]