Пуно (регион)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Пуно
Puno
регион
Езерото Титикака.
Езерото Титикака.
Амблем на Пуно
Амблем
Местоположба во Перу
Местоположба во Перу
Држава Перу
Поделба 13 покраини и 108 окрузи
Главен град Пуно
Управа
 • Претседател Маурисио Родригез (2011-2014)
Површина
 • Вкупна 66.997 km2 (25,868 sq mi)
Најг. вис. 4.725 m (15,502 ft)
Најм. вис. 820 m (2,690 ft)
Население (INEI estimate 2011)
 • Вкупно 1.364.362
 • Густина 20/km2 (53/sq mi)
UBIGEO 21
Повикувачки број 0+51
ISO 3166 PE-PUN
Главни ресурси компир, овца, алпака и лама.
Индекс на сиромаштија 60.8% (INEI 2009)
Процент од БНП на Перу 2.3%
Мреж. место www.regionpuno.gob.pe

Пуно е регион во Перу. Регионот се наоѓа во југоисточниот дел од земјата и се граничи со Боливија на исток, со Мадре де Диос на север, со Куско и Арекипа на запад, со Мокевга на југозапад и со Такна на југ. Главен град на регионот е Пуно, кој се наоѓа на езерото Титикака.

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Регионот е поделен на 13 покраини и 107 окрузи. Покраините и главните градови се:

Поврзанп[уреди | уреди извор]