Титикака

Од Википедија — слободната енциклопедија
Титикака
Titicaca
Поглед од боливиска страна.
Координати15°50′S 69°20′W
Видпланинско езеро
Главни приливи27 реки
Главни истециДесагвадеро
Испарување
Слив&1000000000005800000000058,000 км2
Сливни земјиПеру
Боливија
Најг. должина190 км
Најг. ширина80 км
Површина&100000000000083720000008,372 км2
Прос. длабочина107 м
Најг. длабочина284 м
Зафатнина893 км3
Брег1.125 км
Надм. височина3.812 м
Острови42+ острови
Населени местаПуно, Перу
Копакабана, Боливија
1 Бреговата должина не е добро определена мерка.

Титикака (шпански: Lago Titicaca, кечуански: Titiqaqa Qucha) — најголемото езеро во Јужна Америка и се наоѓа на западниот дел од континентот.[1][2][3] Тоа е воедно и највисокото пловно езеро во светот[4] (се наоѓа на 3.810 метри надморска височина).[5] Долго е 196, а широко 56 километри во просек и се протега од југоисточниот дел на Перу па сè до западна Боливија. Површината изнесува 8.300 км, а најдлабоката точка се наоѓа на 280 метри под површината.[6] Вкупно 25 реки со површина од околу 58.000 км се влеваат во езерото Титикака кај областа Алтиплано. На јужната страна од Титикака се наоѓа единствениот одлив од езерото - Desaquadero. Поради испарувања езерото губи 95% од влеаната вода. Титикака има 41 остров, од кои многумина се населени, а најголемиот остров е Титикака (Isla de Titicaca). Во околината на езерото може и ден денес да се најдат остатоци од градби од кои некои потекнуваат од времето на Инките. Располага со многу видови риби, а околината на бреговите се користи главно за земјоделство.

Поглед на брегот на Титикака

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Grove, M. J., P. A. Baker, S. L. Cross, C. A. Rigsby and G. O. Seltzer 2003 Application of Strontium Isotopes to Understanding the Hydrology and Paleohydrology of the Altiplano, Bolivia-Peru. Palaeogeography, Palaeoclimatology, Palaeoecology 194:281-297.
  2. Rigsby, C., P. A. Baker and M. S. Aldenderfer 2003 Fluvial History of the Rio Ilave Valley, Peru, and Its Relationship to Climate and Human History. Palaeogeography, Palaeoclimatology, Palaeoecology 194:165-185
  3. Questions Unlimited (2003). „Who Wants to Be a Judge at the National Academic Championship?“. National Academic Championship. Архивирано од изворникот 6 April 2017. Посетено на 6 December 2016.
  4. „The 10 Highest Lakes in the World“. ThoughtCo (англиски). Посетено на 2022-01-30.
  5. „Major lakes (area sq km) - The World Factbook“. www.cia.gov. Посетено на 2022-01-30.
  6. „Data Summary: Lago Titicaca (Lake Titicaca)“. web.archive.org. 2011-07-23. Архивирано од изворникот на 2012-10-18. Посетено на 2022-01-30.