Алтиплано

Од Википедија — слободната енциклопедија
Местоположба на Алтиплано во Јужна Америка.
Пуно, Перу.
Вулкани во Националниот парк Сахама.

Алтиплано (шпански: Altiplano) е географска област во западниот дел на Јужна Америка. Алтиплано преведено од шпански значи „висока висорамнина“. Висорамнината се наоѓа на Андите и таа претставува најголема висорамнина по Тибет. Езерото Титикака е најпозната географска одлика на регионот.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Алтиплано се наоѓа во централните предели на Андите и зазема делови од северни Чиле и Аргентина, запада Боливија и јужно Перу. Просечната висина на висорамнината е 3.750 метри надморска висина[1], нешто помалку од таа на Тибет. За разлика од Тибет, во Алтиплано доминантни се масивните активни вулкани како што се Ампато (6288 м), Тутупака (5816 м), Паринакота (6348 м), Гвалјатири (6071 м), Серо Парома (5728 м), Утурунку (6008 м) и Ликанкабур (5916 м), како и Илјампу (6368 м), Уајна Потоси (6088 м), Анкоума (6427 м) и Илјамани (6438 м) во Кордиљера Реал.[2] Југозападно од Алтиплано се наоѓа Атакама, а југоисточно Гран Чако и источно Амазонија.

Панотама на Алтиплано во Перу.

Заедници[уреди | уреди извор]

На Алтиплано традиционално живеат Кечуаните, Уросите и Ајмарите, но и останати помали американски староседелски народи. Во минатото во регионот живееле, меѓу другите, и Инките.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „The Use of Solar Energy for Improving the Living Conditions in Altiplano/Argentina“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2011-07-19. Посетено на 2012-05-03.
  2. „Andes map“. Архивирано од изворникот на 2010-09-24. Посетено на 2012-05-03.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 16°00′13″ S; 69°39′12″ W / 16.00358° ЈГШ; 69.65332° ЗГД / -16.00358; -69.65332