Прејди на содржината

Пуно

Координати: 15°50′36″S 70°01′25″W / 15.84333° ЈГШ; 70.02361° ЗГД / -15.84333; -70.02361
Од Википедија — слободната енциклопедија
Пуно
Puno
Катедрала во Пуно
Катедрала во Пуно
Прекар(и): Capital folklorica del Peru y Sud America
(Флоклорен главен град на Перу и Јужна Америка)
Пуно is located in Peru
Пуно
Пуно
Местоположба во Перу
Координати: 15°50′36″S 70°01′25″W / 15.84333° ЈГШ; 70.02361° ЗГД / -15.84333; -70.02361
ДржаваПеру
РегионПуно
ПокраинаПуно
Управа
 • ГрадоначалникЛуис Бутрон Кастило
Надм. вис.&100000000000038600000003.860 м
Население
 • Вкупно100 168
Час. појасUTC-5

Пуно (шпански: Puno) е град во Перу кој се наоѓа на бреговите на езерото Титикака. Пуно е главен град на покраината Пуно и регионот Пуно и има население од околу 100,000 жители. Овој град бил основан од поткралот Педро Антонио Фернандес де Кастро како главен град на покраината Паукарола под името Сан Хуан Баутиста де Пуно. Ова име подоцна било променето во Сан Карлос де Пуно во чест на шпанскиот крал. Во Пуно, денес има неколку катедрали од колонијалниот период и градот важи за центар на перуанскиот фолклор.

Галерија

[уреди | уреди извор]

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]


15°50′36″S 70°01′25″W / 15.84333° ЈГШ; 70.02361° ЗГД / -15.84333; -70.02361