Мадре де Диос (регион)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мадре де Диос
Madre de Dios
регион
Река Мадре де Диос, Пуерто Малдонадо
Местоположба во Перу
Местоположба во Перу
Држава Перу
Поделба 3 покраини и 11 окрузи
Главен град Пуерто Малдонадо
Управа
 • Претседател Рафаел Риос
Површина
 • Вкупна 85.300,54 km2 (3,293,472 sq mi)
Најг. вис. 3.932 m (12,900 ft)
Најм. вис. 183 m (600 ft)
Население (попис од)
 • Вкупно 92.024
 • Густина 0.011/km2 (0.028/sq mi)
UBIGEO 17
Повикувачки број 082
ISO 3166 PE-MDD
Главни ресурси памук, кафе, шеќер, какао, бразилски лешник, палмово масло, злато, ориз, кокос, дрво.
Индекс на сиромаштија 36.7%
Процент од БНП на Перу 0.37%
Мреж. место www.regionmadrededios.gob.pe

Мадре де Диос (шпан. Madre de Dios = Богородица) е регион во Перу. Регионо се граничи со Бразил и Боливија на исток и североисток, а во внатрешноста на државата се граничи со регионите Пуно, Куско и Укајали. Главен град на регионот е Пуерто Малдонадо.

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Регионот е составен од три покраини и 11 окрузи. Во прилог следуваат покраините со главните градови:

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]