Лорето (регион)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лорето
Loreto
регион
Местоположба во Перу
Местоположба во Перу
Држава Перу
Поделба 7 покраини и 51 округ
Главен град Икитос
Управа
 • Претседател Иван Васкез Валера
Површина
 • Вкупна 368.851,95 km2 (14,241,453 sq mi)
Најг. вис. 220 m (720 ft)
Најм. вис. 70 m (230 ft)
Население (попис од)
 • Вкупно 884.144
 • Густина 0.024/km2 (0.062/sq mi)
UBIGEO 16
Повикувачки број 065
ISO 3166 PE-LOR
Главни ресурси ориз, дрво, гума, говеда
Индекс на сиромаштија 70%
Процент од БНП на Перу 2.51%
Мреж. место www.regionloreto.gob.pe

Лорето (Loreto) е регион во северно Перу. Регионот зафаќа една третина од територијата на државата, што го прави најголем регион во Перу, но сепак е еден од најслабо населениете поради оддалеченоста и присуството на Амазонската прашума. Главен град на регионот е Икитос.

Граници[уреди | уреди извор]

Лорето се граничи, покрај со останати перуански региони, со други држави. Така, на северозапад регионот се граничи со Еквадор, поточно со еквадорските покраини Сукумбиос, Орелана, Пастаза и Морона-Сантјаго. На север се наоѓа Колумбија, односно департманот Путумајо. На североисток, исто така, се наоѓа Колумбија, но со департманот Амазон. На исток од регионот се наоѓа Бразил, поточно бразилските држави Амазон и Акре. На југ се наоѓаат перуанските региони Укајали и Уануко, додека на запад се Сан Мартин и Амазон.

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Регионот е составен од седум покраини, кои пак се поделени на 51 округ. Во прилог следуваат покраините со главните градови во загради[1]:

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]