Каљао

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Каљао
Callao
Пристаништето во Каљао.
Пристаништето во Каљао.
Знаме на Каљао
Знаме
Грб на Каљао
Грб
Прекар(и): El Primer Puerto (Првото пристаниште)
Каљао се наоѓа во Перу
Каљао
Местоположба во Перу
Координати: 12°02′ ЈГШ 77°08′ ЗГД / 
Држава  Перу
Регион Каљао
Покраина Уставна покраина Каљао
Основан 1537
Окрузи
Управа
 • Градоначалник Феликс Морено
Површина
 • Градска 146,98 km2 (5,675 sq mi)
Население (2005 (проц.))[1]
 • Градско 9,009
 • Градскo 876.877
 • Градска 5.608,4/km2 (145,260/sq mi)
 • Метро 8.187.398
Часовен појас PET (UTC-5)
Повик. бр. 14
Мреж. место www.municallao.gob.pe

Каљао (шпански: Callao) е најголемо и најзначајно пристаниште во Перу. Градот е дел од Уставната покраина Каљао која воедно е и единствена покраина во регионот Каљао. Каљао се наоѓа западно од Лима и е дел од метрополитенската област Лима. Оваа метрополитенска област е составена од Каљао и Лима и во неа живее една третина од населението на државата. На север, исток и југ се наоѓа покраината Лима, а на запад Каљао излегува на Тихиот Океан.

Окрузи[уреди | уреди извор]

Калао е поделен на шест окрузи, каде секој округ е управуван од градоначалник. Окрузите на Каљао се:

* Остатокот од регионот Каљао е составен од островите Сан Лоренцо, Ел Фронтон и Кавинзас кои имаат околу 17.63 километри квадратни.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. INEI– Censo INEI (2005)

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]