Уарас

Од Википедија — слободната енциклопедија
Поглед на планината Уаскаран од Соледад баја
Уарас
Huaraz
Waras
град
Главен плоштад во Уарас.
Главен плоштад во Уарас.
Гесло: La muy noble y generosa ciudad
Уарас is located in Peru
Уарас
Уарас
Местоположба во Перу
Координати: 9°32′S 77°32′W / 9.533° ЈГШ; 77.533° ЗГД / -9.533; -77.533
Држава Перу
РегионАнкаш
ПокраинаУарас
Основан20 јануари 1574
Управа
 • ГрадоначалникВладимир Меза Алтамирано
Површина
 • Вкупна370,03 км2 (14,287 ми2)
Надм. вис.&100000000000030520000003.052 м
Население (2007 пресметка)
 • Вкупно120.000
 • Густина3,2/км2 (8,4/ми2)
Часовен појасPET (UTC-5)
 • Лете (ЛСВ)PET (UTC-5)
Повик. бр.43
Мреж. местоwww.munihuaraz.gob.pe

Уарас (шпански: Huaraz) — град во Перу и главен град на регионот Анкаш. Градот е англометриски поделен на два дела, Уарас и Индепенденсија. Според проценките од 2007 година, градот имал население од над 120,000. Уарас е седиште на католичката бискупија и во градот се наоѓа официјалната катедрала.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Уарас се наоѓа во централниот дел на Перу, на околу 420 километри оддалеченост од Лима на надморска височина од 3052 метри. Градот е најголем центар во земјоделската долина Калехон де Уајлас.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]