Кахамарка (регион)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кахамарка
Cajamarca
регион
Амблем на Кахамарка
Амблем
Местоположба во Перу
Местоположба во Перу
Држава Перу
Поделба 13 покраини и 127 окрузи
Најголем град Кахамарка
Главен град Кахамарка
Управа
 • Претседател Хесус Коронел Салиросас
Површина
 • Вкупна 33.317,54 km2 (1,286,397 sq mi)
Најг. вис. 4.496 m (14,751 ft)
Население (пописот од 2005)
 • Вкупно 1.359.023
 • Густина 0.41/km2 (1.1/sq mi)
UBIGEO 06
Повикувачки број 076
ISO 3166 PE-CAJ
Мреж. место www.regioncajamarca.gob.pe

Кахамарка (шпански: Cajamarca) — регион во Перу. Главен град на регионот Кахамарка е градот Кахамарка. Регионот се наоѓа во северниот дел од земјата и се граничи со Еквадор. Регионот е составен од тринаесет покраини.

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Во прилог следуваат тринаесетте покраини на регионот Кахамарка со главните градови:

 1. Кахабамба (Кахабамба)
 2. Кахамарка (Кахамарка)
 3. Келендин (Келендин)
 4. Чота (Чота)
 5. Контумаза (Контумаза)
 6. Кутерво (Кутерво)
 7. Уалгајок (Бамбамарка)
 8. Хаен (Хаен)
 9. Сан Игнасио (Сан Игнасио)
 10. Сан Маркос (Сан Маркос)
 11. Сан Мигел (Сан Мигел де Палакес)
 12. Сан Пабло (Сан Пабло)
 13. Санта Круз (Санта Круз де Сукчубамба)

Поврзано[уреди | уреди извор]