Административна поделба на Перу

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Gran Sello de la República del Perú.svg
Оваа статија е дел од серијалот за
политиката на
Перу
УСТАВ

Административната поделба на Перу била менувана во различни облици низ историјата, уште од моментот на независноста па сè до 2002. Административните единици се менувале во замиснист од политичките околности, децентрализацијата и зголемувањето на населението. Така, денес Перу е поделен на 25 региони кои се составени од покраини, а покраините се составени од окрузи.

Денес[уреди | уреди извор]

Територијата на Перу, според законот за регионализација на државата од 18 ноември 2002, е поделена на 25 региони. Овие региони се поделени на покраини, кои пак се составени од окрузи. Денес во Перу има 25 региони, 195 покраини и 1833 окрузи[1]. Покраината Лима, која се наоѓа во централниот крајбрежен регионм е уникатна и не припаѓа на ниту една од дваесет и петте региони.

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]