18 ноември

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
<< ноември >>
Н П В С Ч П С
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

18 ноември е 322-иот ден во годината според григоријанскиот календар (323-и во престапна година). Остануваат 43 денови до крајот на годината.

Настани:

1903  САД потпишаа договор со Панама, со што добија неограничено право за користење на Панамскиот Канал.
1991  Српските сили го освоија хрватскиот град Вуковар, по 87-дневна опсада.
1997  Делегација на Армијата на Република Македонија, при посетата на Турција, го пронајде и го фотографира крушевското црешово топче од периодот на Илинденското востание. Црешовото топче е пронајдено во Воениот музеј на Армијата на Турција.
2012  Теодор III избран за патријарх на Коптската православна црква.

Родени:

1874  Крсте Петков Мисирков — истакнат македонски лингвист, историчар, фолклорист, етнограф, публицист и политички борец за македонската национална афирмација.
1928  Александар Ежов — македонски книжевен критичар.
1960  Александар Донски — литературен преведувач, раскажувач и историчар.

Починале:

1922  Марсел Прустфранцуски писател и академик.
1936  Ганчо Хаџипанзов — македонски револуционер и поет, учесник во Шпанската граѓанска војна.
1952  Пол Елијар — француски поет.
1962  Нилс Бор — дански теоретски физичар — основач на теоријата за структурата на атомот.
1986  Љупчо Арсов — политичар од времето на СРМ.
1991  Густав Хусак — претседател на Чешка.
2005  Ангел Чемерски — македонски револуционер и партиски функционер.
2007  Томо Софрониевски — македонски првоборец и политичар.
2008  Бранко Гапо — македонски филмски режисер.


јануари | февруари | март | април | мај | јуни | јули | август | септември | октомври | ноември | декември