Прејди на содржината

Мајкл Доусон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Англија Мајкл Доусон
Доусон играјќи за Тотенхем во 2011
Лични податоци
Роден на 18 ноември 1983(1983-11-18)(40 г.)
Роден во Норталертон, Англија
Висина &100000000000001910000001,91 м
Позиција централен одбранбен
Клупски податоци
Сегашен клуб Хал Сити Хал Сити
Број 21
Младинска кариера
Нотингем Форест Нотингем Форест
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2001–2005 Нотингем Форест Нотингем Форест 83 (7)
2005-2014 Тотенхем Тотенхем 237 (7)
2014- Хал Сити Хал Сити 79 (5)
Репрезентација
2003-2005 Англија Англија 21 13 (0)
2010- Англија Англија 4 (0)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 6 јануари 2011
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 17 ноември 2010

Мајкл Ричард Доусон (роден на 18 ноември 1983 во Норталертон) — англиски фудбалер кој игра за Хал Сити и англиската репрезентација, како централен одбранбен играч.

Технички одлики[уреди | уреди извор]

Доусон е централен одбранбен играч, кој важи за одличен man marker во двобоите 1 на 1, а исто така има добар преглед на играта и е добар разигрувач на топката.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Нотингaм Форест[уреди | уреди извор]

Роден во Норталертон, Северен Јоркшир,[1] Доусон израснал во Лајбрн и присуствувал во училиштето Венслејдел. Тој е помлад брат на одбранбениот играч на Сканторп Јунајтед, Енди Доусон. Тој ја започнал својата фудбалска кариера играјќи за неговиот локален тим, ФК Норталертон Јуниор, а исто така поминал една година играјќи за Ричмонд пред да потпишете со младинскиот тим на Нотингам Форест на возраст од 14. Тој станал професионалец во ноември 2000 година и го направил своето деби за Нотингам Форест на 1 април 2002 против Волсал во поразот со 3-2 на домашен терен.

За време на сезоната 2002-03, Доусон формирал цврсто партнерство со ветеранот Дес Вокер кога популарните шумари завршиле како шести во Првата дивизија и на крајот загубиле со 4-3 во реваншот од плеј-оф полуфиналето против Шефилд Јунајтед, но Доусон го пропуштил тој натпревар откако бил исклучен во првиот двобој на двата тима.

Непосредно пред почетокот на следната сезона, Доусон добил гландуларна треска додека бил на должност со репрезентацијата на Англија до 21-на година која го натерала да го пропушти почетокот на сезоната, и ја започнал борбата против разни повреди кои го нарушиле остатокот од неговата кариера во Форест. Нотингам, исто така, страдал - победувајќи само двапати помеѓу крајот на септември и почетокот на февруари што предизвикало Пол Харт да биде разрешен од менаџерското место и заменет со Џо Кинар. Сезоната се трансформирала од една борба за опстанок во завршница на уверено место од средината на табелата, а една од причините затоа било враќањето на Доусон и Дејвид Џонсон во тимот. Во февруари 2003 година, Доусон потпишал нов пет и пол годишен договор со Форест.[2]

Кога Нотингам Форест претрпел испаѓање во третото ниво за само вторпат во својата историја тој и еден од неговите соиграчи од Форест, левото крило Енди Рид, потпишале за Тотенхем на 31 јануари 2005 година за необјавена сума која се смета дека била во комбинирана вредност од 8 милиони £.

Тотенхем[уреди | уреди извор]

Доусон со Нотингам Форест во 2002

Доусон го направил своето деби за Тотенхем кон крајот на сезоната 2004-05 во натпреварот Ливерпул-Тотенхем 2-2, на 16 април 2005 година.

Доусон уживал во добрата сезона 2005-06, импресионирајќи многумина со неговите воздушни способности и однос. На 28 март 2006 година потпишал продолжување на договорот кој би траел до 2011 година.

На 5 ноември 2006 година, Доусон го постигнал својот прв натпреварувачки гол за Тотенхем во нивната победа со 2-1 над Челзи на Вајт Харт Лејн. Неговиот погодок го израмнил резултатот на 1-1 откако Клод Макелеле го отворил резултатот за Челзи, а Арон Ленон го постигнал победничкиот погодок.[3] Доусон првпат бил капитен на тимот во ФА Куп четврт-финалето на гостувањето против Челзи поради повредите на заменик капитените Роби Кин и Пол Робинсон, и на редовниот капитен на клубот Ледли Кинг. По сезоната во која играл на сите, од 59-те натпревара на Тотенхем тој бил награден со нов пет-годишен договор на 11 мај 2007 година, кој би го сочуваал во клубот до 2012 година, и покрај тоа што сè уште имал неколку години од неговиот договор.[4]

Во сезоната 2008-09, Доусон станал повеќе ограничен во однос на претходната сезона поради доаѓањето на Џонатан Вудгејт од Мидлзборо. Сезоната 2009-10 била оценета од многумина како најдобрата сезона на Доусон во дресот на Спарс, откако тој му помогнал на клубот да го овои четврото место во лигата, нивниот највисок дострел на крајот од една сезона за 20 години и обезбедено место во квалификациите за Лигата на шампионите. Првично Доусон бил оставен уште еднаш да се бори за влез во почетната постава што делумно се должело на доаѓањето на Себастијан Басонг од Њукасл Јунајтед во текот на летото, сепак, по победата на Спарс над Виган Атлетик со 9-1 победа во ноември и во тек со проблемите со повреди на дуото дефанзивци Кинг и Вудгејт, Доусон се воспоставил како карпа во срцето на одбраната Тотенхем. Тој требаше да пропушти само еден од натпревар на Спарс за остатокот на сезоната и неговото водство на и надвор од теренот виде како му е доделена капитенската лента на тимот по заминувањето на Роби Кин на заем во Селтик.

На 27 јануари 2010 година било објавено дека потпишал нов петгодишен договор со Тотенхем во трајност до 2015 година. Одличните перформанси на Доусон во текот на сезоната го довеле до освојување на наградата Играч на годината на Тотенхем. Неговата форма таа сезона довела до тоа напаѓачот на Манчестер Сити Карлос Тевез да го нарече "најдобар англиски одбранбен играч против кој сум играл" поради неговата сила. Во понеделник на 22 август 2011 година, тој го започнал и ги одиграл комплетните 90 минути заедно со Јунес Кабул против Манчестер Јунајтед во поразот со 3-0 на Олд Трафорд. Следната недела, Доусон започна и ги одиграл сите 90 минути против Манчестер Сити на Вајт Харт Лејн во уште еден катастрофален пораз со 5-1. Доусон го пропуштил остатокот од сезоната 2011-12 поради руптура на лигаментите на глуждот во текот на победата на Спарс со 3-1 во ФА Купот во победата над Стивениџ на 7 март 2012.

Доусон бил назначен за капитен на Тотенхем за сезоната 2012-13. Тој го постигнал својот прв гол во сезоната во победата со 3-1 над Рединг на Вајт Харт Лејн на 1 јануари 2013 година.

Хал Сити[уреди | уреди извор]

На 26 август 2014, Доусон му се приклучил на Хал Сити на три-годишен договор за сума од 3.5 милиони фунти.

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

Во 2003 започнува со англиската репрезентација до 21-на година.

Во јуни 2010 Фабио Капело го става меѓу 30 кандидати за Светското првенство во Јужна Африка; првично исклучени од конечната листа од 23-играчи, а потоа е повикан да го замени повредениот Рио Фердинанд.[5]

Тој го направил своето деби за Англија во пријателскиот натпревар против Унгарија на 11 август 2010, во кои влегол во игра во второто полувреме.

Хронологија на репрезентативни настапи[уреди | уреди извор]

Хронологија на настапи и постигнати голови за националната селекција ― [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Англија|d}}|{{Naz/ Англија|c}}]]
Дата Град Домашни Резултат Гости Натпреварување Голови Инфо Детали
11-8-2010 Лондон [[ фудбалска Selezione {{Naz/Англија |d}}|{{Naz/Англија |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Англија |ssb}}px 0px {{Naz/Англија |ssb}}px">[[File:{{Naz/Англија |a}}|class=noviewer|{{Naz/Англија |c}}|20x16px]] 2 – 1 <span style="margin:0px {{Naz/ Унгарија|ssb}}px 0px {{Naz/ Унгарија|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Унгарија|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Унгарија|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Унгарија|d}}|{{Naz/ Унгарија|c}}]] Пријателска - влегол во игра 46'
3-9-2010 Лондон [[ фудбалска Selezione {{Naz/Англија |d}}|{{Naz/Англија |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Англија |ssb}}px 0px {{Naz/Англија |ssb}}px">[[File:{{Naz/Англија |a}}|class=noviewer|{{Naz/Англија |c}}|20x16px]] 4 – 0 <span style="margin:0px {{Naz/ Бугарија|ssb}}px 0px {{Naz/ Бугарија|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Бугарија|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Бугарија|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Бугарија|d}}|{{Naz/ Бугарија|c}}]] Квал. за Евро 2012 - заменет 56'
9-2-2011 Копенхаген [[ фудбалска Selezione {{Naz/Данска |d}}|{{Naz/Данска |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Данска |ssb}}px 0px {{Naz/Данска |ssb}}px">[[File:{{Naz/Данска |a}}|class=noviewer|{{Naz/Данска |c}}|20x16px]] 1 – 2 <span style="margin:0px {{Naz/ Англија|ssb}}px 0px {{Naz/ Англија|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Англија|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Англија|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Англија|d}}|{{Naz/ Англија|c}}]] Пријателска - заменет 60'
26-3-2011 Кардиф [[ фудбалска Selezione {{Naz/Велс |d}}|{{Naz/Велс |c}}]] <span style="margin:0px {{Naz/Велс |ssb}}px 0px {{Naz/Велс |ssb}}px">[[File:{{Naz/Велс |a}}|class=noviewer|{{Naz/Велс |c}}|20x16px]] 0 – 2 <span style="margin:0px {{Naz/ Англија|ssb}}px 0px {{Naz/ Англија|ssb}}px">[[File:{{Naz/ Англија|a}}|class=noviewer|{{Naz/ Англија|c}}|20x16px]] [[ фудбалска Selezione {{Naz/ Англија|d}}|{{Naz/ Англија|c}}]] Квал. за Евро 2012 -
Вкупно Настапи 4 Голови 0

Титули[уреди | уреди извор]

Англија Тотенхем[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Hugman, Barry J., уред. (2010). The PFA Footballers' Who's Who 2010–11. Mainstream Publishing. стр. 111. ISBN 978-1-84596-601-0.
  2. „Доусон продолжува со Форест“. BBC Sport. 13 February 2003. Посетено на 17 August 2011.
  3. Chowdhury, Saj (5 ноември 2006). „Тотенхем - Челзи 2–1“. BBC Sport. Посетено на 2 септември 2009.
  4. Дефанзивецот на Тотенхем Доусон потпиша нов договор Архивирано на 6 октомври 2007 г., ontheminute.com, 11 мај 2007
  5. Drogba-Rio Ferdinand stop, il Mondiale perde due stelle Архивирано на 4 март 2016 г. Corrieredellosport.it