Прејди на содржината

Вајт Харт Лејн

Координати: 51°36′12″N 0°03′57″W / 51.60333° СГШ; 0.06583° ЗГД / 51.60333; -0.06583
Од Википедија — слободната енциклопедија
Стадион „Вајт Харт Лејн“
„Лејн“
Целосно име Вајт Харт Лејн
Место Тотенхем, Лондон, Англија
Координати 51°36′12″N 0°03′57″W / 51.60333° СГШ; 0.06583° ЗГД / 51.60333; -0.06583
Изграден 1898
Отворен 4 септември 1899
Реновиран 1991
Проширен 1962
Затворен 2017
Срушен 2017
Сопственик ФК Тотенхем Хотспар
Оператор ФК Тотенхем Хотспар
Подлога Десо Грасмастер
Цена на изградбата £100,050 (1934)
Архитект Арчибалд Лич
Игра ФК Тотенхем Хотспар
Гледачи 36,284

Вајт Харт Лејн (англиски: White Hart Lane) — поранешен стадион кој се наоѓал во населбата Тотенхем во северен Лондон, Англија. Своите домашни натпревари на овој стадион ги играла екипата на ФК Тотенхем Хотспар во Премиер лигата. Стадионот бил со сместивост од 36,285 места за седење.[1] Стадионот бил целосно срушен на крајот на сезоната 2016–17, и на негово место ќе биде изграден целосно нов стадион.[2]

Освен тоа што на стадионот настапувал фудбалскиот клуб Тотенхем, кој е познат меѓу навивачите на Спарс како „Лејн“, Вајт Харт Лејн бил место каде се одиграле неколку натпревари каде домаќин била Фудбалската репрезентација на Англија и Фудбалската репрезентација на Англија до 21 година.[3][2][2][2][2][2][2][2] Градежните работи се во тек за Тотенхем за да се преселат во новиот стадион со проценета сместивост од 61.000 гледачи,[4]. кој се дизајнирани од страна на Populous, што исто така го дизајнираше стадионот на соперникот Арсенал, Емирати. Почетните дизајни се создадени од страна на КСС Design Group назад во 2008 година, но по долго време одложувања, било дозволено да се промени компанијата со друга компанија.[5]

Други намени[уреди | уреди извор]

Во текот на изградбата на новиот Вембли , Вајт Харт Лејн беше домаќин во целост на фудбалската репрезентација на Англија на меѓународните натпревари, како што е 2-0 поразот од фудбалска репрезентација на Холандија.[6] Од отворањето на реновираниот Вембли, Лејн повремено се користи како домаќин на меѓународните натпревари на репрезентацијата на Англија под 21 година.[7]

Во 1995 и 1996 година Вајт Харт Лејн, исто така, беше домаќин на американски фудбал, како домаќин на Лондон Монарси. Бидејќи теренот не може да се смета за котистење на американски фудбал според прописи, поле, должина, Монарси доби специјална дозвола од Светската лига за да играат на терен од 93-јарди.

Панорама од Вајт Харт Лејн од источната трибина

Сообраќај[уреди | уреди извор]

Областа во близина на стадионот редовно се сервира од страна на голем број на автобуски линии и услуги.  Автобуските линии 149, 259, 279 и 349 стојат на станицата надвор од стадионот. Национални железнички станици се припоени на , соодветно во близината на стадионот. Железничките и метро станиците, се исто така во близина. Постојат контролирани зони во работењето во областа на сите натпреварувачки денови.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Premier League Handbook Season 2013/14“ (PDF). Premier League. Архивирано од изворникот (PDF) на 6 November 2013. Посетено на 17 August 2016.
  2. „London: Farewell yesterday, now demolition begins“. StadiumDB.com. 15 May 2017.
  3. „Five facts about Spurs' White Hart Lane“. soccer.com. Архивирано од изворникот на 2016-02-21. Посетено на 17 November 2015.
  4. Sheringham, Sam (26 October 2009). „Spurs aim for new stadium by 2012“. BBC Sport. Посетено на 10 September 2014.
  5. Tottenham reveal their vision
  6. Winter, Henry (15 August 2001). „Holland 2–0 England“. London: Daily Telegraph. Посетено на 5 January 2009.
  7. „England 1–1 France“. espn. Архивирано од изворникот на 2012-10-26. Посетено на 5 January 2009.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]