Светско првенство во фудбал 2010

Од Википедија — слободната енциклопедија
Светско првенство на ФИФА 2010 г. — Јужна Африка
South Africa 2010
Официјално лого
Официјално лого
Тимови 32
(вкупно во квалификации: 204)
Домаќин Јужна Африка
Победник Шпанија (1. титула)
Одиграни натпревари 64
Дадени голови 145
(2.27 по натпревар)
Најдобар стрелец Шпанија Давид Виља
Холандија Весли Снејдер
Германија Томас Милер
Уругвај Диего Форлан
(5 гола)


Светското Првенство во Фудбал 2010 беше 19. издание на светското првенство на ФИФА во фудбал. Турнирот се одржа од 11 јуни до 11 јули во Јужна Африка, која го доби правото да биде домаќин на настанот во 2004. Светското првенство ќе биде кулминација на квалификациониот процес кој започна во август 2007, и броеше 204 репрезентации, од кои само 32 се квалификуваа.

Ова беше првото светско првенство во фудбал одржано во Африка, откако Јужноафриканската Република ги победи Мароко и Египет во африкански избор на домаќин. Светски првак стана репрезентацијата на Шпанија, која ја освои првата титула, а воедно и стана првата европска репрезентација, која ја освоила титулата на првенство одржано надвор од Европа.

Избор на домаќин[уреди | уреди извор]

Африка била избрана како домаќин за светското првенство во 2010, како дел од новата политика на ФИФА мундијалите да се одржуваат на различни континенти. Како главни кандидати се јавиле следните земји:

По решението на ФИФА, кое гласело дека де земји не треба да организираат еден мундијал, Тунис се повлекол од својата кандидатура. По ова комитетот решил дека Либија повеќе не ги исполнува условите за кандидатура, по повлекувањето на Тунис. По првиот круг од гласањето, на 15 мај 2004 година, од страна на претседателот Сеп Блатер биле објавени следните конечни резултати:[1]

Резултати од гласењето
Земја Гласови
Јужна Африка ЈАР 14
Мароко Мароко 10
Египет Египет 0
  • Тунис Тунис се откажал на 8 мај 2004
  •  Либија кандидатурата била отфрлена бидејќи земјата не ги исполнувала условите за кандидатура

Квалификации[уреди | уреди извор]

Список на квалификувани екипи[уреди | уреди извор]

AFC (4)
CAF (5+1)

CONCACAF (3)
CONMEBOL (5)
OFC (1)

UEFA (13)

Земјите-учеснички се обележани со сина боја

Стадиони[уреди | уреди извор]

Во текот на 2005 година бил објавен список од тринаесет места каде требало да се изградат новите стадиони наменети за мундијалот. Сепак, овој список бил намален на десет градови,[2] кои официјално биле објавени на 17 март 2006:

Јоханесбург Дурбан Кејптаун Јоханесбург Преторија
Сокер сити Стадион Мозес Мабида Стадион Кејптаун Елис Парк Стадион Стадион Лофтус Версфелд
26°14′5.27″S 27°58′56.47″E / 26.2347972° ЈГШ; 27.9823528° ИГД / -26.2347972; 27.9823528 (Soccer City) 29°49′46″S 31°01′49″E / 29.82944° ЈГШ; 31.03028° ИГД / -29.82944; 31.03028 (Moses Mabhida Stadium) 33°54′12.46″S 18°24′40.15″E / 33.9034611° ЈГШ; 18.4111528° ИГД / -33.9034611; 18.4111528 (Cape Town Stadium) 26°11′51.07″S 28°3′38.76″E / 26.1975194° ЈГШ; 28.0607667° ИГД / -26.1975194; 28.0607667 (Ellis Park Stadium) 25°45′12″S 28°13′22″E / 25.75333° ЈГШ; 28.22278° ИГД / -25.75333; 28.22278 (Loftus Versfeld Stadium)
Капацитет: 94,700 Капацитет: 70,000 Капацитет: 69,070 Капацитет: 62,567 Капацитет: 51,760
Порт Елизабет Блумфонтејн Полокване Нелспруит Рустенбург
Нелсон Мандела Бај Стадион Стадион Фри Стејт Стадион Петер Мокаба Стадион Мбомбела Кралски стадион Бафокенг
33°56′16″S 25°35′56″E / 33.93778° ЈГШ; 25.59889° ИГД / -33.93778; 25.59889 (Nelson Mandela Bay Stadium) 29°07′02.25″S 26°12′31.85″E / 29.1172917° ЈГШ; 26.2088472° ИГД / -29.1172917; 26.2088472 (Free State Stadium) 23°55′29″S 29°28′08″E / 23.924689° ЈГШ; 29.468765° ИГД / -23.924689; 29.468765 (Peter Mokaba Stadium) 23°55′29″S 29°28′08″E / 23.9247° ЈГШ; 29.4688° ИГД / -23.9247; 29.4688 (Mbombela Stadium) 25°34′43″S 27°09′39″E / 25.5786° ЈГШ; 27.1607° ИГД / -25.5786; 27.1607 (Royal Bafokeng Stadium)
Капацитет: 48,000 Капацитет: 48,000 Капацитет: 46,000 Капацитет: 43,500 Капацитет: 42,000

Маскота[уреди | уреди извор]

Закуми

Леопард со зелена коса кој носи дрес на кој пишува Јужна Африка 2010. Зелените и златните бои кај Закуми ги симболизираат фудбалските бои на Јужна Африка. Неговото име доаѓа од „ZA“, ISO 3166-1 кодот за Јужна Африка, и „куми“ што значи „десет“ на многу африкански јазици.

Ждрепка[уреди | уреди извор]

Извршниот комитет на ФИФА одлучил ждрепката да биде одредена по територијален принцип. Репрезентациите се наоѓаат распределени по географска и натпреварувачка зона, според која освен европските екипи, другите не смеат да попаднат во една иста група и една иста зона. Слично било како на претходното првенство од 2006 година.

Распоред на шеширите:

Шешир 1 (Домаќин& Топ седум) Шешир 2 (Азија, Северна Африка, Северна Америка&Океанија) Шешир 3 (Африка & Јужна Америка) Шешир 4 (Европа)

Јужна Африка
Бразил
Шпанија
Холандија
Италија
Германија
Аргентина
Англија

Австралија
Јапонија
Северна Кореја
Хондурас
Јужна Кореја
Мексико
САД
Нов Зеланд

Алжир
Камерун
Брегот на Слоновата Коска
Гана
Нигерија
Чиле
Парагвај
Уругвај

Данска
Франција
 Грција
Португалија
Србија
Словенија
Словачка
  Швајцарија

Судии[уреди | уреди извор]

AFC
Саудиска Арабија Халил Ал Гамди
Узбекистан Равшан Ирматов
Малезија Субкидин Мод Салех
Јапонија Јуичи Нишхимура
CAF
Алжир Мохамед Бенуза
Мали Коман Кулибали
Јужна Африка Џером Дејмон
Сејшели Еди Маилет
CONCACAF
Ел Салвадор Жоел Агуилар
Мексико Бенито Арчундия
Гватемала Карлос Батрес
Мексико Марко Антонио Родригес

CONMEBOL
Парагвај Карлос Амарила
Аргентина Хектор Балдаси
Уругвај Хорхе Ларионда
Чиле Пабло Позо
Колумбија Оскар Рузи
Бразил Карлос Симон
OFC
Нов Зеланд Мајкл Хстер
Нов Зеланд Петер О'Лири
UEFA
Португалија Олегарио Бенкуеренка
Швајцарија Масимо Бусака
Белгија Франк Де Блеекере
Шведска Мартин Хансон
Унгарија Виктор Кашаи
Франција Стефане Ланои
Италија Роберто Росети
Германија Волфганг Старк
Шпанија Алберто Ундиано Маленко
Англија Хавард Веб

Групи[уреди | уреди извор]

Група А[уреди | уреди извор]

Тим Одиг Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бодови
Уругвај 3 2 1 0 4 0 +4 7
Мексико 3 1 1 1 3 2 +1 4
Јужна Африка 3 1 1 1 3 5 -2 4
Франција 3 0 1 2 2 6 -4 1
11 јуни 2010
Јужна Африка 1 - 1 Мексико Сокер сити, Јоханесбург
Уругвај 0 - 0 Франција Стадион Кејптаун, Кејптаун
16 јуни 2010
Јужна Африка 0 - 3 Уругвај Стадион Лофтус Версфелд, Преторија
17 јуни 2010
Франција 0 - 2 Мексико Стадион Петер Мокаба, Полокване
22 јуни 2010
Мексико 0 - 1 Уругвај Кралски стадион Бафокенг, Рустенбург
Франција 1 - 2 Јужна Африка Стадион Фри Стејт, Блумфонтејн

Група Б[уреди | уреди извор]

Тим Бодови Одиг Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР
Аргентина 3 3 0 0 7 1 +6 9
Јужна Кореја 4 1 1 1 5 6 -1 4
 Грција 3 1 0 2 2 5 -3 3
Нигерија 3 0 1 2 3 5 -2 1
12 јуни 2010
Јужна Кореја 2 - 0  Грција Нелсон Мандела Бај Стадион, Порт Елизабет
Аргентина 1 - 0 Нигерија Елис Парк Стадион, Јоханесбург
17 јуни 2010
Аргентина 4 - 1 Јужна Кореја Сокер сити, Јоханесбург
 Грција 2 - 1 Нигерија Стадион Фри Стејт, Блумфонтејн
22 јуни 2010
Нигерија 2 - 2 Јужна Кореја Стадион Мозес Мабида, Дурбан
 Грција 0 - 2 Аргентина Стадион Петер Мокаба, Полокване

Група Ц[уреди | уреди извор]

Тим Одиг Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бодови
САД 3 1 2 0 4 3 +1 5
Англија 3 1 2 0 2 1 +1 5
Словенија 3 1 1 1 3 3 0 4
Алжир 3 0 1 2 0 2 -2 1
12 јуни 2010
Англија 1 - 1 САД Кралски стадион Бафокенг, Рустенбург
13 јуни 2010
Алжир 0 - 1 Словенија Стадион Петер Мокаба, Полокване
18 јуни 2010
Словенија 2 - 2 САД Елис Парк Стадион, Јоханесбург
Англија 0 - 0 Алжир Стадион Кејптаун, Кејптаун
23 јуни 2010
Словенија 0 - 1 Англија Нелсон Мандела Бај Стадион, Порт Елизабет
САД 1 - 0 Алжир Стадион Лофтус Версфелд, Преторија

Група Д[уреди | уреди извор]

Тим Одиг Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бодови
Германија 3 2 0 1 5 1 +4 6
Гана 3 1 1 1 2 2 0 4
Австралија 3 1 1 1 3 6 -3 4
Србија 3 1 0 2 2 3 -1 3
13 јуни 2010
Србија 0 - 1 Гана Стадион Лофтус Версфелд, Преторија
Германија 4 - 0 Австралија Стадион Мозес Мабида, Дурбан
18 јуни 2010
Германија 0 - 1 Србија Нелсон Мандела Бај Стадион, Порт Елизабет
19 јуни 2010
Гана 1 - 1 Австралија Кралски стадион Бафокенг, Рустенбург
23 јуни 2010
Гана 0 - 1 Германија SoСокер сити, Јоханесбург
Австралија 2 - 1 Србија Стадион Мбомбела, Нелспруит

Група Е[уреди | уреди извор]

Тим Одиг Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бодови
Холандија 3 3 0 0 5 1 +4 9
Јапонија 3 2 0 1 4 2 +2 6
Данска 3 1 0 2 3 6 -3 3
Камерун 3 0 0 3 2 5 -3 0
14 јуни 2010
Холандија 2 - 0 Данска Сокер сити, Јоханесбург
Јапонија 1 - 0 Камерун Стадион Фри Стејт, Блумфонтејн
19 јуни 2010
Холандија 1 - 0 Јапонија Стадион Мозес Мабида, Дурбан
Камерун 1 - 2 Данска Стадион Лофтус Версфелд, Преторија
24 јуни 2010
Данска 1 - 3 Јапонија Кралски стадион Бафокенг, Рустенбург
Камерун 1 - 2 Холандија Стадион Кејптаун, Кејптаун

Група Ф[уреди | уреди извор]

Тим Одиг Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бодови
Парагвај 3 1 2 0 3 1 +2 5
Словачка 3 1 1 1 4 5 -1 4
Нов Зеланд 3 0 3 0 2 2 0 3
Италија 3 0 2 1 4 5 -1 2
14 јуни 2010
Италија 1 - 1 Парагвај Стадион Кејптаун, Кејптаун
15 јуни 2010
Нов Зеланд 1 - 1 Словачка Кралски стадион Бафокенг, Рустенбург
20 јуни 2010
Словачка 0 - 2 Парагвај Стадион Фри Стејт, Блумфонтејн
Италија 1 - 1 Нов Зеланд Стадион Мбомбела, Нелспруит
24 јуни 2010
Словачка 3 - 2 Италија Елис Парк Стадион, Јоханесбург
Парагвај 0 - 0 Нов Зеланд Стадион Петер Мокаба, Полокване

Група Г[уреди | уреди извор]

Тим Одиг Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бодови
Бразил 3 2 1 0 5 2 +3 7
Португалија 3 1 2 0 7 0 +7 5
Брегот на Слоновата Коска 3 1 1 1 4 3 +1 4
Северна Кореја 3 0 0 3 1 12 -11 0
15 јуни 2010
Брегот на Слоновата Коска 0 - 0 Португалија Нелсон Мандела Бај Стадион, Порт Елизабет
Бразил 2 - 1 Северна Кореја Елис Парк Стадион, Јоханесбург
20 јуни 2010
Бразил 3 - 1 Брегот на Слоновата Коска Сокер сити, Јоханесбург
21 јуни 2010
Португалија 7 - 0 Северна Кореја Стадион Кејптаун, Кејптаун
25 јуни 2010
Северна Кореја 0 - 3 Брегот на Слоновата Коска Стадион Мбомбела, Нелспруит
Португалија 0 - 0 Бразил Стадион Мозес Мабида, Дурбан

Група Х[уреди | уреди извор]

Тим Одиг Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Бодови
Шпанија 3 2 0 1 4 2 +2 6
Чиле 3 2 0 1 3 2 +1 6
  Швајцарија 3 1 1 1 1 1 0 4
Хондурас 3 0 1 2 0 3 -2 1
16 јуни 2010
Хондурас 0 - 1 Чиле Стадион Мбомбела, Нелспруит
Шпанија 0 - 1   Швајцарија Стадион Мозес Мабида, Дурбан
21 јуни 2010
Чиле 1 - 0   Швајцарија Нелсон Мандела Бај Стадион, Порт Елизабет
Шпанија 2 - 0 Хондурас Елис Парк Стадион, Јоханесбург
25 јуни 2010
Чиле 1 - 2 Шпанија Стадион Лофтус Версфелд, Преторија
  Швајцарија 0 - 0 Хондурас Стадион Фри Стејт, Блумфонтејн

Елиминации[уреди | уреди извор]

Осминафинале Четвртфинале Полуфинале Финале
                           
26 јуни – Порт Елизабет            
  Уругвај  2
2 јули – Јоханесбург
  Јужна Кореја  1  
  Уругвај (п. пен.)  1 (4)
26 јуни – Рустенбург
    Гана  1 (2)  
  САД  1
6 јули – Кејптаун
  Гана (п.пр.)  2  
  Уругвај  2
28 јуни – Дурбан
    Холандија  3  
  Холандија  2
2 јули – Порт Елизабет
  Словачка  1  
  Холандија  2
28 јуни – Јоханесбург
    Бразил  1  
  Бразил  3
11 јули – Јоханесбург
  Чиле  0  
  Холандија  0
27 јуни – Јоханесбург
    Шпанија (п.пр.)  1
  Аргентина  3
3 јули – Кејптаун
  Мексико  1  
  Аргентина  0
27 јуни – Блумфонтејн
    Германија  4  
  Германија  4
7 јули – Дурбан
  Англија  1  
  Германија  0
29 јуни – Преторија
    Шпанија  1   Трето место
  Парагвај (п. пен.)  0 (5)
3 јули – Јоханесбург 10 јули – Порт Елизабет
  Јапонија  0 (3)  
  Парагвај  0   Уругвај  2
29 јуни – Кејптаун
    Шпанија  1     Германија  3
  Шпанија  1
  Португалија  0  

Осминафинале[уреди | уреди извор]

26 јуни 2010
16:00
Уругвај 2 - 1 Јужна Кореја Нелсон Мандела Бај Стадион, Порт Елизабет
Суарез 8', 80' Извештај Ли Чунг-Јонг 68'

26 јуни 2010
20:30
САД 1 - 2 (п.пр.) Гана Кралски стадион Бафокенг, Рустенбург
Донован 62' (пен.) Извештај Боатенг 5'
Гиан 93'

27 јуни 2010
16:00
Германија 4 - 1 Англија Стадион Фри Стејт, Блумфонтејн
Клозе 20'
Подолски 32'
Милер 67', 70'
Извештај Апсон 37'

27 јуни 2010
20:30
Аргентина 3 - 1 Мексико Сокер сити, Јоханесбург
Тевез 26', 52'
Игуаин 33'
Извештај Ернандес 71'

28 јуни 2010
16:00
Холандија 2 - 1 Словачка Стадион Мозес Мабида, Дурбан
Робен 18'
Снејдер 84'
Извештај Витек 90+4' (пен.)

28 јуни 2010
20:30
Бразил 3 - 0 Чиле Елис Парк Стадион, Јоханесбург
Жуан 34'
Луис Фабијано 38'
Робињо 59'
Извештај

29 јуни 2010
16:00
Парагвај 0 - 0 (п. пр.)
(5 – 3 пен.)
Јапонија Стадион Лофтус Версфелд, Преторија
Извештај
  Пенали  
Барето
Бариос
Риверос
Валдез
Кардозо
5 – 3 Ендо
Хасебе
(пречка) Комано
Хонда

29 јуни 2010
20:30
Шпанија 1 - 0 Португалија Стадион Кејптаун, Кејптаун
Виља 63' Извештај

Четвртфинале[уреди | уреди извор]

2 јули 2010
16:00
Холандија 2 - 1 Бразил Нелсон Мандела Бај Стадион, Порт Елизабет
Снејдер 53', 68' Извештај Робињо 10'

2 јули 2010
20:30
Уругвај 1 - 1
(4–2 пен.)
Гана Сокер сити, Јоханесбург
Форлан 55' Извештај Мунтари 45+2'
  Пенали  
Форлан
Викторино
Скоти
М. Переира
Абреу
4–2 Гиан
Апиа
Менса
Адија

3 јули 2010
16:00
Аргентина 0 - 4 Германија Стадион Кејптаун, Кејптаун
Извештај Милер 3'
Клозе 68', 89'
Фридрих 74'

3 јули 2010
20:30
Парагвај 0 - 1 Шпанија Стадион Кејптаун, Јоханесбург
Извештај Виља 83'

Полуфинале[уреди | уреди извор]

6 јули 2010
20:30
Уругвај 2 - 3 Холандија Стадион Кејптаун, Кејптаун
Форлан 41'
М. Переира 90+2'
Извештај ван Бронхорст 18'
Снејдер 70'
Робен 73'

7 јули 2010
20:30
Германија 0 - 1 Шпанија Стадион Мозес Мабида, Дурбан
Извештај Пујол 73'

Трето место[уреди | уреди извор]

10 јули 2010
20:30
Уругвај 2 - 3 Германија Нелсон Мандела Бај Стадион , Порт Елизабет
Кавани 28'
Форлан 51'
Извештај Милер 18'
Јансен 56'
Кедира 81'

Финале[уреди | уреди извор]

11 јули 2010
20:30
Холандија 0 - 1 (п.пр.) Шпанија Сокер сити, Јоханесбург
Извештај Инјеста 116'

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Host nation of 2010 FIFA World Cup - South Africa“. FIFA. 15 мај 2004. Архивирано од изворникот на 2004-05-28. Посетено на 8 јануари 2006.
  2. „locations 2010 in Google Earth“. Архивирано од изворникот на 2008-06-02. Посетено на 11 јули 2007.
Светско првенство во фудбал

Уругвај 1930 | Италија 1934 | Франција 1938 | Бразил 1950 | Швајцарија 1954 | Шведска 1958 | Чиле 1962 | Англија 1966 | Мексико 1970 | Западна Германија 1974 | Аргентина 1978 | Шпанија 1982 | Мексико 1986 | Италија 1990 | САД 1994 | Франција 1998 | Кореја/Јапонија 2002 | Германија 2006 | Јужна Африка 2010 | Бразил 2014 | Русија 2018 | Катар 2022 |

Награди | Историја | Домаќини | Маскоти | Квалификации | Рекорди | Трофеи